Football Manager Oyununa Karşı Manchester United Dava Açtı

Dünyanın en büyük futbol takımlarından olan Manchester United, Football Manager oyununun yapımcıları olan SEGA ve Sports Interactive firmalarına karşı hukuki süreç başlattı. Manchester United, takımın isminin oyun boyunca gereğinden fazla kullanıldığını ileri sürerek “Manchester United” markasının ticari itibarına zarar verildiğini iddia ediyor.

Football Manager Nedir?

Football Manager oyunu, oldukça popüler olan ve futbol yönetimini bir simülasyon haline getirerek oyun severlerin huzuruna sunan bir bilgisayar oyunu olarak biliniyor. Bu oyunda, tüm dünyadaki futbol takımları, gerçek hayattaki konumlarıyla, piyasa değerleriyle ve futbolcularıyla temsil ediliyor. Oyunun başlamasıyla birlikte, oyunu oynayan kişinin seçtiği takım dışındaki takımlar, oyunun yapay zekası tarafından yönetiliyor.

Bu noktada Manchester United, oyunda gereğinden fazla şekilde Manchester United markasının kullanıldığı ve bunun ticari değerlerine zarar verdiğini iddia ederek hukuki süreci başlattı. Ayrıca, kulübün orjinal logosunun oyunda kullanılmaması ve bunun yerine gerçek olmayan ancak kulübün renklerini temsil eden başka bir logo kullanılmış olması da, Manchester United’ın dava kapsamında ticari değerlerinin zedelendiğine ilişkin ileri sürdüğü hususlardan bir diğeri.

Manchester United
Manchester United

Manchester United, kulüp logosunun tescilli bir hak niteliğinde olduğunu ve logoya ilişkin mali yükümlülüklerden kurtulmak adına gerçekte var olmayan bir logonun yaratılarak kullanılmasının, logonun tescillenmesiyle elde edilen fikri hakların ihlali anlamına geldiğini ileri sürüyor.

Football Manager Davada Kendisini Nasıl Savundu?

Oyunun yapımcıları olan SEGA firması ve Sports Interactive (SI) firmaları ise; Manchester United adının 1992 yılından beri Championship Manager ve Football Manager oyunlarında kullanıldığını ve davacı olan Manchester United’ın bu kullanıma karşı uzun yıllardır hiç ses çıkartmadığını, Manchester United isminin oyunda bulunmasının Manchester United’ın itibarına olumlu etkisi olduğunu ileri sürdü.

Yapımcı firmalar, kulübü, isim ve logo haklarını satın almayan yapımcıları engellemeye çalışarak bilgisayar oyunları alanında haksız çıkar edinmeye çalışmakla suçluyor.

Davayla İlgili Ön Duruşma Görüldü

22 Mayıs 2020 tarihinde Manchester United tarafından açılan davanın ön duruşması görüldü. Kulübün avukatı, Manchester United isminin dünyanın en tanınmış markalarından biri olduğunu ileri sürdü. Kulübün adının ve logosunun üzerindeki haklarının kulübün mali durumu açısından çok önemli olduğunu belirtti. Avukat, kulübün tescilli adıyla logosunun bir arada bulunmamasının hatalı kullanım anlamına geldiğini belirtti. Kulübün tescilli haklarının bu şekilde ihlal edilmesine karşı bu türden bir davanın ilk kez görüldüğü vurgulandı.

Manchester United avukatının ön duruşmada ileri sürdüğü iddialardan bir diğeri ise kulübün logosuna ilişkin lisans haklarının yapımcılar tarafından satın alınmamasına rağmen, yapımcıların yama üreten kişi ve kurumları açıktan destekleyerek oyun sahiplerinin kulüp logosuna ulaşmalarını sağlamaya çalıştığına yönelikti. Avukatın iddiası, SEGA ve Sports Interactive’ın yama sağlayan kişi ve kurumları teşvik ettiği ve oyuncuların bu kişi ve kurumlardan aldıkları patch olarak isimlendirilen yamalarla kulübün orjinal logosunu oyuna ekleyebildiklerine, firmanın bu sayede logonun lisans bedelini ödememesine rağmen logonun oyun içerisinde kullanımını teşvik etmeye çalıştığına yönelikti.

Football Manager Oyunu Yama Üreticilerini Mi Teşvik Ediyor?

SEGA ve Sports Interactive avukatları ise, karşı tarafın esas davasının haksız olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Avukatlar, davacının davaya yeni talepler ekleyerek yama konusunu gündeme getirdiğini ileri sürdü.  Avukatlar tarafından davacının dosyaya yeni argümanlar sunmasının kabul edilemez olduğu ileri sürüldü. Oyunda kullanılan logoların şablon halinde düzenlenmiş olduğu, her yeni oyunda oyun motoru tarafından otomatik şekilde oluşturulduğu belirtildi. Oyunda kullanılan bu otomatik logoların Manchester United tarafından tescillenmemiş durumda olduğu hatırlatıldı.

Avukat, Manchester United kelimelerinin bilgisayar oyununda kullanımının sınırlanmasının mümkün olmadığını ileri sürerek, aksi yöndeki iddiaların hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Öte yandan davalıların avukatı; oyunun yapımcılar tarafından yıllardır kulüplere, kulüp görevlilerine ve futbolculara gönderildiğini belirtti. Bu kişiler tarafından sayısız defa oyunla ilgili olumlu yorumların sosyal medyada paylaşıldığını belirtildi. Ayrıca Manchester United’ın scoutlarının daha önce defalarca kez Sports Interactive firmasıyla oyunun veritabanına erişmek için iletişime geçtiğini de ekledi.

Mahkemece, davalıların faaliyetlerinin Manchester United markasının ticari değerine zarar vermediğine karar verildi. Mahkeme, davanın yama üreticilerini teşvik etmek suretiyle haksız çıkar sağlamaya ilişkin kısmının ise ertelenmesine karar verdi.

Football Manager
Football Manager