Hukuk sözlüğü, online olarak ve herhangi bir üyelik beklenmeksizin ilgilenen herkesin kullanımına açılmıştır.

Her bilim dalının olduğu gibi, hukuk biliminin de kendine has bir terminolojisi vardır. Hukuk bilimine ilişkin kavramlar, zamanla öylesine yerleşmiştir ki, yenilenen dil söz konusu kavramları karşılayabilecek yeni kelimeler türetemez. Tüm eski dilin ve hukuk dilinin yenilenmesi ve günlük kullanılan Türkçe'nin hukuk bilimine hakim olması adına çeşitli çalışmalar yapılsa da, uzun yıllardır kullanılan terminolojiyi değiştirmek oldukça zor, hatta imkansızdır.

Hukuk, öncelikle bazı kavramları tanımlar ve ardından tanımladığı kavramlara bir takım sonuçlar yükler. Günlük Türkçe'yle söz konusu kavramı anlatmak bazen 3-4 cümle sürebilecekken, hukukun bir kelimeye yüklediği anlam ile 3-4 cümlelik anlatım, sadece tek bir kelimeyle gerçekleşebilmektedir. İşte bu nedenle, hukuki kavramlar günlük dilden farklı ve sade vatandaşın çoğu zaman anlayamayacağı kelimelerden ibarettir.

Bu sözlüğün amacı, bir hukuki metin incelenirken karşı karşıya kalınan kelimelerin anlamlarına internet üzerinden kolaylıkla ulaşılabilmesidir.

© Altınkan Hukuk Bürosu

Rastgele 10 Kelime