Whatsapp ve Kişisel Veriler Problemi

4 Ocak 2021 Pazartesi günü, whatsapp’ın kişisel verilerin paylaşımı politikasıyla ilgili değişiklik yapacağı haberi tüm Türkiye’nin gündemine düştü. Whatsapp tarafından tüm kullanıcılarına gönderilen bildirimde, kullanım şartları ve gizlilik politikasının 8 Şubat 2021 günü değiştirileceği duyuruldu. Bu duyuru kapsamında yapılacak olan değişiklikten önceki kullanıcı sözleşmesinde Facebook’la veri paylaşılıp paylaşılmayacağı kullanıcıya sorulmaktaydı. Yeni kullanıcı sözleşmesinde ise; “Facebook reklam ve ürünleriyle ilgili deneyiminizin iyileştirilmesi amacıyla WhatsApp hesap bilgilerinizin Facebook’la paylaşılmamasını seçebilirsiniz” ibaresi kaldırılmakta. Bu durum, whatsapp’ın kullanıcıları veri paylaşımına rıza vermeye zorladığı şeklinde yorumlandı. DEVAMI… “Whatsapp ve Kişisel Veriler Problemi”

Sosyal Medya Reklamlarına Müdahale

Sosyal Medya Reklamları
Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medyanın hayatımızın tamamına hükmetmeye başladığı bu günlerde şirketlerin reklam ve pazarlama stratejileri de tamamen değişmiş durumda. Artık binlerce, hatta milyonlarca takipçisi olan sosyal medya fenomenlerinin yayınladığı reklam videoları veya fotoğrafları, klasik reklam faaliyetlerinden çok daha fazla ilgi çekmeye başlamış durumda.

Resmi bir yazışmanın olmadığı bu reklam ilişkisinde, reklam veya aracılık faaliyetleri yapmayan veya aslında birer tacir olmayan sosyal medya fenomenlerinin kazandığı bu reklam gelirlerinin vergisel durumunun incelenmesi gerekmektedir. DEVAMI… “Sosyal Medya Reklamlarına Müdahale”

Bitcoinin Hukuki Durumu

Blok zinciri teknolojisinin geliştirilmesinin akabinde ilk olarak 2009 yılında üretilen bitcoinin hukuki durumu tartışmalıdır. Teknolojinin yaygınlaşmasının üzerinden geçen bunca zamandan sonra, kripto paraların artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacağını inkar etmek mümkün değildir. Kripto para olarak tarif edilebilen bitconin hukuki durumu ise oldukça tartışmalı olup, bu konuda herhangi bir fikir birliği bulunmamaktadır.

bitcoinin hukuki durumu
bitcoinin hukuki durumu

Herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimi olan bitcoin, sunduğu kripto teknoloji ve yatırım imkanı, insanları cezbetmeye devam etmektedir. Nitekim, 22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesinde iken, 26.07.2020 tarihi itibarıyla bu değer 182.967.290 milyar dolar olmuştur. Güncel olarak üretilmiş toplam bitcoin miktarı ise 18.443.043 seviyesine ulaşmış durumdadır. Bitcoin blok zincir teknolojisini üretenlerin, sistemi en fazla 21 milyon bitcoin üretimiyle sınırlandırmış olmaları nedeniyle, bu sınıra ulaşıldığında bitcoinin gerçek değerini bulacağı da söylenmektedir. DEVAMI… “Bitcoinin Hukuki Durumu”

Fishing Yöntemi Kullanan Dolandırıcılara Dikkat

Fishing Yöntemi Nedir?

Dolandırıcıların son yıllarda en çok kullandığı yöntemlerin başında gelen fishing yöntemi mağduriyet yaratmaya devam ediyor. Oltalama şeklinde Türkçe’ye çevrilen fishing yöntemi, bir internet sitesinin birebir kopyasının çok benzer bir alan adı alınarak kopyalanması suretiyle gerçekleştiriliyor. Diğer bir deyişle, örneğin ornekbanka.com şeklindeki internet sitesi yerine, ornekkbanka.com şeklinde alınan alan adıyla, söz konusu bankanın sayfasının birebir aynısı yapılıyor. DEVAMI… “Fishing Yöntemi Kullanan Dolandırıcılara Dikkat”