İmar Hukukunda Köklü Değişiklik

Antalya imar planı
Antalya imar planı

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini’nin revize edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmalara başladı. İlgili yönetmelik 1985 yılında yayımlandığından beri, pek çok kez değişikliğe uğrasa da, Türkiye’de ve Antalya imarla ilgili sorunlar büyüyerek devam etti. Bakanlığın çalışması, mevcut yönetmeliği yürürlükten kaldıracak yeni bir yönetmeliğin hazırlanması yönünde.İmar Hukuku alanında köklü değişiklikler getirmesi beklenen söz konusu değişiklik uyarınca; başta İstanbul, Ankara gibi şehirler olmak üzere Antalya’yı da kapsayan tüm büyükşehirlerde imar planlarına aykırı şekilde yapılan yüksek binaların ve yoğun yerleşimlerin engellenmesi bekleniyor.

DEVAMI… “İmar Hukukunda Köklü Değişiklik”

Dava Sonuçlarını Tahmin Eden Yapay Zeka Geliştirildi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) görülen davaların nasıl sonuçlanacağını önceden tahmin edebilen bir yapay zeka sisteminin geliştirildiği bildirildi.

Geliştirilen sistemin Londra Kolej Üniversitesi (UCL), Sheffield ve Pennsylvania üniversitelerinde çalışan akademisyenler tarafından tasarlandığı, yapılan denemeler sonucunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde görülen davalarda yüzde 79 oranında doğru tahmin etme oranının yakalanıldığı açıklandı.

DEVAMI… “Dava Sonuçlarını Tahmin Eden Yapay Zeka Geliştirildi”