Fishing Yöntemi Kullanan Dolandırıcılara Dikkat

Fishing Yöntemi Nedir?

Dolandırıcıların son yıllarda en çok kullandığı yöntemlerin başında gelen fishing yöntemi mağduriyet yaratmaya devam ediyor. Oltalama şeklinde Türkçe’ye çevrilen fishing yöntemi, bir internet sitesinin birebir kopyasının çok benzer bir alan adı alınarak kopyalanması suretiyle gerçekleştiriliyor. Diğer bir deyişle, örneğin ornekbanka.com şeklindeki internet sitesi yerine, ornekkbanka.com şeklinde alınan alan adıyla, söz konusu bankanın sayfasının birebir aynısı yapılıyor.

Daha sonra, banka müşterisine mail, telefon ya da SMS gibi bir yolla ulaşan dolandırıcılar, müşteriden ilgili link aracılığıyla giriş yapmasını istiyor. Bu linkten giriş yapıldığı anda, müşterinin bütün giriş bilgileri ve şifreleri dolandırıcının eline geçiyor ve eş zamanlı olarak gerçek sistem üzerinden giriş yapılıyor.

Fishing Yöntemiyle Saldırılan Mecralar Neler?

Bu şekilde para transferi ve benzeri işlemlerin bile yapılması ve bu şekilde dolandırıcılık işleminin

Fishing Yöntemi
Fishing Yöntemi

gerçekleştirilmesi mümkün hale geliyor. İlk olarak bankacılık sistemlerine bu şekilde sızan dolandırıcıların, söz konusu bu yöntemin yaygınlaşmasıyla artık her türlü şifre içeren sisteme benzeri yöntemlerle girmeyi denedikleri görülüyor.

Özellikle, sosyal medya hesapları veya elektronik posta adresleri gibi kişisel verilerin yer aldığı sistemlere de yine aynı yöntemle saldırıldığı görülmekte.

Fishing Yöntemine Karşı Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Fishing yönteminden korunabilmek için, özellikle gelen elektronik postalara veya kısa mesajlara karşı dikkatli olmak gerekiyor. Gelen elektronik posta ya da SMS’lerde yer alan linklere tıklamadan evvel söz konusu linkin güvenli olup olmadığından emin olmak gerekmekte. Linkte yer alan çok küçük harf farklılıkları dahi fishing yöntemi karşısında insanları mağdur edebilecek sonuçlar doğurabiliyor.

Adres çubuğunda “http” yerine “https” bulunan sitelerin güvenli olduğunu söylemek mümkün. Ancak sadece adres çubuğunda “https” yazması tek başına yeterli bir önlem değil. Buna rağmen, “http” ile başlayan ve bankanın adresi olduğu iddia edilen linklere hiç tıklamamakta fayda bulunmakta.

Fishing Yöntemi Dolandırıcılığına Karşı Savcılık Yolu

Fishing yöntemi ile işlenen bu suçlara karşı savcılıklar aracılığıyla suç duyurusunda bulunmak mümkün. Savcılığa yapılacak suç duyurusunda bilişim sistemleri aracılığıyla dolandırıcılık suçunun işlendiğinin belirtilmesi gerekiyor. Elbetteki bu suçtan zarar gören kişiler, dolandırıcıların kimlik bilgilerini bilemiyor. Bu nedenle, Savcılığa yapılacak başvurularda suçun işlendiği tarih ve saat gibi bilgilerin yanı sıra, fishing kapsamında kullanılan elektronik posta veya SMS gibi oltalama araçlarının da savcılığa düzgün bir şekilde iletilmesi, suçluların tespit edilebilmesi adına önem taşımakta.