Av. Ali Yavuz ALTINKAN 1958 yılında Bursa’da doğmuştur. Ortaöğretimini İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde tamamlayan Av. Ali Yavuz ALTINKAN, lisans eğitimini ise 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır.

Altınkan Avukatlık Bürosu’nun kurucu ortaklarından olan Av. Ali Yavuz ALTINKAN, profesyonel hukuk kariyerine 1983 yılında İstanbul Barosu’na bağlı olarak Av. Erdem OL’un stajyeri olarak başlamıştır. Staj döneminin sonunda 1984 yılında İstanbul ilinde Altınkan Avukatlık Bürosu’nu kurmuştur.

1987 ile 1990 yılları arasında ise Altınkan Avukatlık Bürosu’ndaki çalışmalarına ara veren Av. Ali Yavuz ALTINKAN, bu süreçte dönemin kurumsal firmalarından Beytem & Banat şirketler grubunda baş hukuk müşavirliği görevini üstlenmiş, bu sürenin sonunda ise Altınkan Avukatlık Bürosu’ndaki hizmetlerine devam etmiştir.

Altınkan Avukatlık Bürosu’nun diğer kurucu ortak Şerife ALTINKAN’la birlikte büroyu Antalya iline taşımaya karar veren Av. Ali Yavuz ALTINKAN, 1997 yılından itibaren çalışmalarına Antalya ilinde devam etmiştir.

2001 yılı ile 2008 yılları arasında Altınkan Avukatlık Bürosu’ndaki hukuki hizmetlerinin yanı sıra, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde lisans öğrencilerine öğretim görevlisi sıfatıyla Anayasa Hukuku ve Hukuk Başlangıcı dersleri vermiştir.

2000 yılı ile 2018 yılları arasında ise, Altınkan Avukatlık Bürosu’ndaki avukatlık görevinin yanı sıra Antalya Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’na bağlı olarak Asliye Hukuk Mahkemeleri, Sulh Hukuk Mahkemeleri, Asliye Ticaret Mahkemeleri, İş Mahkemeleri gibi bir çok mahkemeye Ticaret Hukuku, Miras Hukuku, Eşya Hukuku, Borçlar Hukuku gibi alanlarda bilirkişilik hizmeti vermiş, aynı zamanda aktuerya uzmanlığı sayesinde tazminat hesaplamalarıyla da yine mahkemelere ve özel kişilere bilirkişilik hizmeti vermiştir.

Evli ve bir çocuk babası olan Av. Ali Yavuz ALTINKAN, mesleki faaliyetlerinin yanı sıra meslek odalarıyla da bir çok faaliyette bulunmuş, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubesi’ne ve Antalya Veteriner Hekimler Odası’na danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuştur. Aynı zamanda Antalya Tenis İhtisas Kulübü Derneği ve Pertevniyal Lisesi’nden Yetişenler Derneği başta olmak üzere bir çok dernek ve sivil toplum kuruluşunun da üyesidir. Av. Ali Yavuz ALTINKAN’ın 1989 yılında edindiği ve Noterlik yapma yetkisi içeren Noterlik Belgesi de mevcuttur.

Av. Ali Yavuz ALTINKAN, tecrübesi ve bilgi birikimiyle Altınkan Avukatlık Bürosu’nun kurucu ortağı olarak Altınkan Avukatlık Bürosu’nun hukuki hizmetlerinde danışmanlık yapmaya ve müvekkillere çözüm önerileri sunmaya devam etmektedir.