Baro Seçimlerinde Son Durum

Covid – 19 salgını sebep  gösterilerek ertelenen baro genel kurullarının ne zaman yapılacağına ilişkin belirsizlik devam ediyor.

Baro seçimlerinin çift yılların Ekim ayında yapılması gerektiği kanunda yazmaktayken, buna rağmen çıkarılan genelgeyle seçimlerin ilk olarak 1 Aralık 2020 tarihine kadar yapılamayacağı belirtilmişti.

Avukatlık Kanunu md. 82:

Genel kurul son rakamı çift olan yıllarda olmak kaydıyla iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde baro başkanının daveti üzerine gündemindeki maddeleri görüşmek üzere toplanır

Söz konusu genelgeyle belirlenen bu süre, çıkartılan yeni genelgeyle 1 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı. Söz konusu bu genelgenin yayınlanmasının ardından, 1 Mart 2021’e kadar seçim yapılması mümkün değil. Öte yandan Mart ayından hemen önce yeni bir genelge çıkartılarak genel
kurulun ve seçimlerin tekrar  ertelenmesi de yine olasılıklar arasında.

Büromuz avukatlarından Av. Onur ALTINKAN da Antalya Barosu Yönetim Kurulu üyeliğine
adaylığını açıklamıştı. Aynı zamanda, son iki dönemdir Antalya Barosu Disiplin Kurulu üyeliğine seçilen Av. Şerife Altınkan’ın görevi de, genel kurul yapılamaması nedeniyle halen devam ediyor.

Belirsizlikler içerisinde Antalya Barosu genel kurulu için seçim çalışmaları devam ediyor. Pandeminin de etkisiyle çok daha durgun ilerleyen çalışmalarla adaylar tanıtım faaliyetlerine devam ediyor.

Av. Makbule Tanış’ın listesinden Yönetim Kurulu üyeliğine aday olan Av. Onur ALTINKAN, özellikle eğitim alanında projeler üretme gayesinde olduğunu tanıtım videosunda belirtmişti.

Disiplin Kurulu üyeliği devam eden Av. Şerife ALTINKAN ise tekrar aday olmayacağını açıklamıştı.