Starbucks Bardağına Yazılan İsim Dava Konusu Oldu

ABD’nin Minnesota şehrinde yaşayan 19 yaşındaki Ayşe isimli kadın, dünya devi olan kahve zinciri Starbucks aleyhine tazminat davası açtı. Kadın, görevliye ismini Ayşe olarak bildirmesine rağmen,  bardağa isminin ISIS (İŞİD) şeklinde yazıldığını ve bunun rencide edici olduğunu beyan etti.

İŞİD, İngilizce ISIS şeklinde kısaltılmakta ve “aysis” olarak telaffuz edilmekte. İsmini Ayşe şeklinde görevliye bildiren kadın, isminin oldukça yaygın bir kullanımı olduğunu, buna rağmen bir kaç kez ismini tekrarladığını belirtti. Buna rağmen görevlinin ismini ISIS şeklinde bardağa yazdığını ve bunun çok aşağılayıcı olduğunu ileri süren Ayşe, Amerikan yargısına başvurdu.

Olay Minnesota’da yer alan Target binası içerisinde yer alan Starbucks şubesinde yaşandı. Şubede çalışan ve ismi bardağa yazan görevli, ismi tam olarak duyamadığını beyan etti. Herhangi bir kasıtlı davranışı olmadığını beyan eden görevli, Ayşe’ye yeni bir içecek ve 25 dolarlık hediye çeki verildiğini belirtti.

Davaya müdahil olan Amerika İslam İlişkileri Konseyi, dava kapsamında ismi hatalı yazan iki personelinin görevine son verilmesini ve tüm Starbucks personeline eğitim verilmesini talep ediyor.

Starbucks Tarafından Herhangi Bir Açıklama Yapılmadı

 

Starbucks tazminat
Starbucks tazminat

Dünya devi kahve zinciri tarafından bir açıklama yapılmazken, söz konusu şubeyi işleten firma tarafından kasıtlı bir davranış bulunmadığı ve konunun talihsizlik olduğu vurgulanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Avrupa’daki yargılamaların aksine bu tür davalarda yüksek tazminatlara hükmedildiği biliniyor. Söz konusu olayın emsal teşkil edecek olması davayı daha da ilginç hale getiriyor. Nitekim, ABD’de azınlık olan Müslümanların özellikle Trump yönetiminden memnun olmadığı biliniyor. ABD başkanı Donald Trump, 2016 yılında yapılan başkanlık seçimi öncesi göçmenler hakkında yaptığı beyanlarla tepki toplamıştı. Özellikle Müslümanların ülkeye girişinin durdurulacağına yönelik beyanı tepki toplamıştı. Bunun yanı sıra, yine seçim döneminde camilerin kapatılacağına ilişkin beyanı da tepki toplayan hususlar arasındaydı.

Trump, başkan seçildikten sonra, Berlin ve Türkiye’de meydana gelen terörist olayların ardından Müslümanlar hakkında haklı çıktığını açıklamıştı.

Yargılama süreci henüz başlamamış olmasına rağmen, söz konusu bu olay basına yansımış durumda. ABD’de yer alan Müslüman gruplar tarafından ilgiyle takip edilen söz konusu bu uyuşmazlığın akıbetinin ne olacağı ve yargının vereceği karar merakla bekleniyor.