Avukatlık Ücreti Çok Değil Mi?

Avukatlara en sık sorulan sorulan birisi, avukatlık ücretinin çok olduğu, indirilmesinin mümkün olup olmadığıyla ilgilidir. Bu sebeple aşağıdaki ifadelerle birlikte her avukata benzer nitelikte sorular sorulmaktadır.

“Avukatlık ücreti çok değil mi?”

“Bir dilekçe yazarak bu kadar para mı alacaksınız?”

“Başka bir avukat çok daha az bir parayla bakabileceğini söyledi.”

 

Bu ve benzeri sorular her avukatın sıklıkla duyduğu ve yanıtlamak zorunda kaldığı sorulardır.

Avukatlık Kanunu’na göre avukat, yapılacak işin karşılığında müvekkiliyle serbestçe fiyat konusunda anlaşır. Söz konusu ücret, müvekkillere çoğu zaman fazla gelmekte, ve daha düşük bir bedelle hizmet veren avukatlar tercih edilmektedir.

Unutulmamalı ki; her sektörde ve her yapılan işte, ucuz ürün veya ucuz hizmet bulmak mümkün olup, serbest piyasada kaliteli hizmet almanın bedeli her zaman daha fazladır.

Rayicin altında iş yapan avukatlar, vergilerle ve büro masraflarıyla mücadele edebilmek adına takip edebileceğinden çok daha fazla iş almakta ve iş yükü altında her dosyaya gereken ilgiyi gösterememektedir. Dolayısıyla başlangıçta çok düşük ücretle avukat bulduğu için sevinen müvekkiller, sonradan avukatın yeterli uzmanlığı olmadığı, yeterince ilgi göstermediği, dosyalarıyla ilgilenmediği, telefonlara çıkmadığı yönünde şikayet etmeye başlamaktadır.

Her işin hakkının parasal olarak ödenmesi, o işi yapan kişiye motivasyon sağlar ve işin yerine getirilmesi adına gereken performansı gösterme dürtüsü aşılar. Ancak psikolojik olarak çok düşük bir fiyata iş kabul eden kişinin, hem masraflarını çıkartabilmesi hem de hayatını idame ettirebilmesi adına, sürümden kazanabilmek için taşıyabileceğinden çok yük yüklenmesi gerekmektedir. Hal böyle olunca, rayicin altında ve düşük bir fiyata avukatla anlaşan kişilerin, sonradan oldukça pişman olduklarını görmek mümkündür.

Öte yandan bir çok dava ve işin uzun yıllar sürmesi sebebiyle, verilecek paranın uzun yıllar süren bir iş karşısında çok da fazla olmadığı anlaşılmalıdır.  Örneğin 5 yıl sürecek bir dava içn avukat 10.000,00 TL istediğinde kişiler çok bulabilmektedir. Ancak istenen para verilecek hizmet süresine bölündüğünde, aylık 160 TL gibi bir paraya tekabül ettiği ortadadır.

 

Altınkan Avukatlık Bürosu olarak, dava ve diğer işlerde, verilecek emek ve harcanacak mesai beraber değerlendirilerek avukatlık ücreti hesaplanmakta, ve müvekkillere ödeme kolaylığı açısından taksitlendirme yapılabilmektedir.